Ważnym aspektem jest fakt, iż obecność wykwitów na ścianach bywa niebezpieczna dla zdrowia domowników. Schorzenia, które mogą zostać wywoływane za jej pośrednictwem to alergie, dolegliwości związane z drogami oddechowymi a nawet rak. Dlaczego pleśń pojawia się w naszym domu? Odpowiedź na ogół jest bardzo prosta. Głównym prowodyrem całej sytuacji jest słaba ekipa budowlana. Aby uniknąć kłopotów należy kontrolować prace robotników. Oto najczęściej popełniane błędy:
- Niedokładnie położona zaprawa podczas murowania (niepełne fugi) skutkuje przedostawaniem się zimnego powietrza między cegłami lub pustakami;
- Izolacja ze styropianu nieułożona dokładnie powoduje przenikanie szparami zimna do muru;
Przedstawione wyżej wady nie sposób zauważyć, gdy budynek został w pełni wykończony i oddany do użytku. Jedyną możliwością, by zapobiegnąć ich wystąpieniu jest posiadanie zaufanego wykonawcy lub częsta kontrola pracowników budowlanych.
Kolejnymi przyczynami powstawania pleśni mogą być:
- Słaba izolacja elementów wystających poza mur tj. daszki, balkony i inne elementy;
- Brak poprawnie wykonanej izolacji poziomej, czyli odcinającej wilgoć pochodzącej z ziemi od podmurówki a dalej muru;
- Słaba wentylacja w mieszkaniu
Coraz rzadziej spotykanymi błędami w związku z potrzebą spełniania coraz wyższych norm dotyczących współczynnika przenikania ciepła są zbyt cienkie mury lub niewystarczająca ilość izolacji na zewnątrz budynku.
Przy różnicy temperatur para wodna się skrapla przez co następuje jej kondensacja i powstawanie różnego rodzaju pleśni i grzybów. Doskonałym sposobem na pozbycie się wykwitów z budynku jest ozonowanie. Przy odpowiednim postępowaniu możemy pozbyć się niechcianego gościa. Należy zacząć od rozpoznania przyczyny pojawienia się pleśni. Następnie trzeba dotrzeć do zarodków „grzyba” skuwając skażony tynk. Zastosowanie ozonatora będzie pełniło funkcję pomocniczą. W większości przypadków nieuniknione jest podjęcie fizycznych oraz chemicznych działań. Ozonowanie bardzo korzystnie wpływa na kondycję ścian. Zabieg najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem wszelkiego rodzaju prac remontowych oraz po ich zakończeniu. Dzięki (O3) wszelkie zarodniki znajdujące się w powietrzu wraz z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny zostaną zneutralizowane.