Ozonowanie posiada wszechstronne zastosowania i właściwości. We wcześniejszych artykułach można przeczytać m.in. o tym w jaki sposób odbywa się ozonowanie pomieszczeń, bądź w jakich przypadkach stosowane są ozonatory. Dziś pragnę poruszyć nieco inny temat. Czy wiedzą Państwo na czym polega ozonowanie wody i dlaczego jest potrzebne w życiu codziennym?
Stosowanie ozonu w celu uzdatnienia wody to doskonała metoda, która pozwala na uzyskanie nieskazitelnie czystej wody. W ten sposób spreparowana woda staje się wolna od zanieczyszczeń w postaci chemikaliów, wirusów i bakterii. Należy pamiętać o tym, że proces ozonowania powinien odbywać się w szklanym naczyniu. Wybierając ozonowanie, można zrezygnować z uzdatniania wody przy pomocy dezynfekcji chemicznej, do której zaliczane jest chlorowanie. Chlorowanie wody to niedrogi sposób dezynfekcji wody. Dzięki niemu byliśmy skutecznie chronieni przed wystąpieniem chorób zakaźnych i epidemii przez długie lata. Dziś mamy do dyspozycji inne rozwiązania. Grono naukowców bezustannie pracuje nad projektami, które mają na celu doskonalenie obecnych technologii. To dzięki nim można wykorzystać ozonowanie jako alternatywę dla chloru. Dodatkowo woda poddana ozonowaniu powraca do pierwotnego zapachu i koloru. Przyjazne dla środowiska ozonowanie może być stosowane w oczyszczalniach ścieków.
W jaki sposób powstaje ozon?
Ozon wytwarza się poprzez wywołanie cichych wyładowań elektrycznych w generatorach ozonu. Urządzenia dają możliwość uzyskania zdrowej, krystalicznie czystej wody.